Historie
Úvod a historie klubu
Rudá Hvězda Spytihněv
V roce 1927 při FDTJ byl založen oddíl Rudá Hvězda Spytihněv, který začínal za velmi těžkých podmínek. Bylo třeba oblečení a finanční podpory k provádění tohoto sportu. Nadšení pracovníci dělali sbírku mezi občany na zakoupení potřebné výstroje. V roce 1928 byla požádána obecní rada o přidělění pozemku hřiště. Oddílu bylo přiděleno místo na zbudování hřiště tam, kde je dodnes. Rudá Hvězda hrála Mistrovství Slovácka a vždy patřila mezi první oddíly v této třídě. Jejími největšími soupeři byly: RH Hodonín, RH Ostrožské předměstí, RH Topolná, RH Jarošov, RH Staré Město a další. Bylo sehráno mnoho významných zápasů. V roce 1932 s mužstvem Ostrava - Hrušov vítězstvím 4:3, dále Líšeň u Brna, Pohořelice u Brna. Činnost RH zasahovala i za hranice ČSR. Největší úspěch - v roce 1932 se stala RH mistrem Slovácka a účast ve finále o mistra RH v ČSR v Praze, kde Spytihněvští prohráli 1:0. Připoměňme si jména tehdejších hráčů: Vladimír Bičan, Antonín Zapletal, Vladimír Škrabal, František Matěja, Oldřich Lapčík, Bedřich Čech, Bedřich Valenta, Antonín Bičan, Rudolf Kučera, Josef Aron, František Zámečník, Vladimír Ondra, František Vacula, František Zámečník II.
Viktorie Spytihněv
Příznivců fotbalu v obci bylo mnoho a tak není divu, že v roce 1928 byl založen další klub - Viktorie Spytihněv. Historie Viktorky už není tak bohatá. Mezi zakladateli tohoto klubu se uvádějí: František Janeček, František Lůčan, Ludvík Janeček. Klub byl součástí Hanácké fotbalové župy, hrál základní třídu s následujícími soupeři: Babice, Huštěnovice, Kvasice, Slušovice, Veselí na Moravě, Staré město, Tlumačov a jiné. Start tohoto klubu v nové soutěži se opravdu vydařil. RH dala podnět pro sportování veškeré mládeži v naší obci a proto bylo dost kvalitních hráčů i ve Viktorii. V mužstvu byli tito hráči: Fabián Škrabal, Ladislav Hlobil, Josef Fčíslo, Karel Ton, Rudolf Hutečka, Antonín Tomašťík, Antonín Konečný. Později: Josef Ketman, Antonín Vojtěšek, Josef Škrabal, Františk Kučera a další. Ve Spytihněvi dochází po dohodě ke sloučení Rudé Hvězdy a Viktorie.
Slovácká Sparta Spytihněv
Do roku 1936 se hrálo na SLovácku s těmito nejčastěji s těmito soupeři: Břeclav, Mor. Písek, Ostr. Nová Ves, Hodonín, Staré Město, Jalubí, Mařatice, Topolná, Babice, Traplice atd. Fotbalový rozvoj Slovácké Sparty brzy zastavila II. světová válka, neboť mistrovské soutěže byly neustále měněny. Jeden rok Zlínsko, další Uherskohradišťsko a tak se to střídalo. Vždy však patřili k těm nejlepším, i když se většinou hráči scházeli jen na neděli, neboť museli jezdit za prací na Ostravsko, nebo dokonce do Hanácké Hemeleho župy. Začínáli od základní třídy. Každým rokem postupovali do vyšší třídy, nakonec hráli na Slovácku, Hané i Valašsku. Nejčastějšími soupeři byli: Vlčnov, St. Město, kyjov, Dolní němčí, Napajedla, Malenovice, Podvesná, Letná, Želechovice, Hulín, Tlumačov, Slávie Kroměříž atd.
Fotbalový vrchol
Velký vzestup Spytihněvského fotbalu byl zaznamenán hned po skončení II. světové války. Slovácká Sparta Spytihněv hrála krajský přebor, což byla třetí nejvyšší soutěž v republice. Bylo to údobí, kdy předsedou klubu byl pan Oldřich Lapčík, který plně uplatnil své schopnosti, neboť dal organizaci nový smysl a řád. V letech 1947-1948 se dostali na výsluní Spytihněvští fotbaloví dorostenci, neboť postoupili až do semifinále, kde prohráli s Olomoucí, ale podruhé byli až ve finále v nemž se utkali s Prostějovem, který nastoupil posílen tehdy už ligovými hráči. Soupeř byl nad síly Spytihněvských i když na domácím hřišti podali velmi dobrý výkon (vedli 3:1, ale nakonec prohráli 4:7).
TJ Sokol Spytihněv
V roce 1948 sošlo ke změně názvu na TJ Sokolo Spytihněv. V témže roce hráli muži "I.A třídu" a pak celých deset let "I.B třídu". Hrálo se se střídavými úspěchy. V těchto letech se v mužstvu vystřídali následující hráči: Josef janík, Hynek Maňásek, Alois Černý, Josef Franěk, Vladimír Hofman, Antonín Hofman, Otmar Hruška, Zdeněk Janeček, Vladimír Jáně, Jan Kaňovský, František Kraváček, Jan Malý, Emil Matěja a další. Bylo to období, kdy na štítě Spytihněvských zůstávali fotbalisté daleko větších měst a oddílů, např. Fatra Napajedla, Dubňany, Rohatec, Ratíškovice, Hodonín, Sl. Uh. Hradiště, Kunovice, Chropyně, Kroměříž, bystřice pod Hostýnem. Na fotbal ve Spytihněvi chodilo 200 - 300 diváků, přišli i příznivci z okolních vesnic, nebylo zvláštností, že k zápasům na hřišti soupeřů jezdili 2 - 3 autobusy fanoušků.
V roce 1959 se sestoupilo do okresního přeboru. Trenérské žezlo přebírá Antonín Žáček. Mužstvo hraje II. třídu pouhé dva roky a sestupuje do III. třídy. V roce 1962 se stává trenérem Vladimír Jáně. Umístění je velmi špatné. Z dvanácti mužstev obsazujeme 11. příčku. O rok později se kádr mužstva stabilizuje a obsadí 6. místo. Po podzimní části v konečném umístění ročníku 1962 - 64 je na 3. příčce (nejlepším střelcem je Kadlčík Zdeněk s 10 góly). Pro ročník 1963 - 64 byla zvolena trenérská rada ve složení - Hruška Otmar, Vojtěšek Jar., Varmuža Josef a trenér Žáček Antonín. Následuje okresní přebor 1965 - 66, trenér Antonín Žáček, umístění po podzimní části je 9. místo a po sezoně sestup do nižší soutěže. III. třída 1966 - 67, trenér A. Žáček a sezonu ukončí na 6. místě.
Následující rok mužstvo mužů postupuje do okresního přeboru a po 3 roky se umísťuje vždy v popředí tabulky. V soutěžním ročníku 1970 - 71 přebírá trenérské žezlo Hladký Vratislav. Vedoucí mužstva byl zvolen Sup Josef st. V tomto ročníku získává mužstvo 24 bodů a 8. místo v tabulce okresního přeboru. Od jarního kola 1977 přebírá trenérské otěže Převřel Rajmund za asistence vedoucího Vojtěška Jaroslava. Po jarní přípravě, kdy převážně se soupeři z okolních vesnic hrajeme s nerozhodnými výsledky, zakončuje mužstvo jarní kolo soutěže na 6. místě s 28 body. V rozehraném ročníku 1978 - 79 po skončení podzimního kola získáváme 10 bodů a umístění ze 14 oddílů na 11. místě. Na jaře 1980 přebírá na dlouhá léta trenérské místo ale i předsedu oddílu Čevela Jarda. První mužstvo hraje se střídavými úspěchy až do soutěžní sezóny 1984 - 85, kdy postupuje do okresního přeboru, kde sehraje pouze jednu sezonu. V roce 1987 přebírá mužstvo Obdržálek František a Ton Karel. Po dvouletém působení končí a postupuje do trenérské funkce bývalý hráč Jiskry Otrokovice Veselý Jiří.
Na jaře 1993 nastupuje na trenérský post Ondra Miroslav. V roce 1996 proběhly oslavy 70 let kopané a 75 let tělovýchovy, připravil výbor FC program z širokého okolí asi 800 příznivcům sportu. Záplavy, které postihly celou Moravu, zničily i hrací plochu našeho fotbalového hřiště.
Nános bahna v kabinách a soc. zařízeních byl odstaněn. Travnatá plocha po 3 týdnech záplav musela být úplně obnovena.
Za finanční pomoci obecního úřadu jsme mohli hřiště opět po roce otevřít přátelským utkáním s internacionály České republiky. V roce 1998 postupuje mužstvo do okresního přeboru.
V roce 2001 došlo k vytouženému postupu do 1.B třídy. V rámci oslav je připraven program na 21. července 2001, který vrcholí utkáním s internacionály Sparty Praha.
V roce 2006 se FC Slovácká Sparta Spytihněv po dvou neúspěšných pokusech postoupit do Krajského přeboru konečně dočkala a postoupila z 1. místa.
Mužstvo, které se zasloužilo o postup do krajského přeboru!!!
Tradiční děkovačka divákům, za jejich několikaletou podporu nejen při domácích zápasech ale i při zápasech na hřištích našich soupeřů.
Slavnostní foto (tradičně s doutníky) z oslav následujících ihned po skončení posledního utkání v 1.A třídě s FC Mladcová.
V roce 2009 FC Slovácká Sparta Spytihněv vyhrála double (1.místo v krajském přeboru+pohár)
Bohužel do divize s finančních důvodů nešlo.Mužstvo vedl trenér Soviš.
Zato roce 2011 FC Slovácká Sparta Spytihněv vyhrála zase double (1.místo v krajském přeboru+pohár) a to už si historický postup do divize nenechala ujít.Do divize mužstvo dovedl trenér Polášek Petr.
foto zde
pohár zde
V prvním roce divize byl na stadionu svátek,jelikož v 1.kole poháru dojela prvoligová Sigma Olomouc (800 diváků), prohra 2:3 však nikoho nemrzela,jelikož Sparta ostudu určitě neudělala.
videa:
video zde
video zde
video zde (čas 19:40)
FOTO:
zde
zde